Η πρωτη ελληνικη ανεξαρτητη εμφιαλωση single cask whisky ηρθε από το Greek Whisky Association

05/06/2019

Η παρουσιαση του Arran 2006 bottled for Greek Whisky Association

Με δύο παράλληλες εκδηλώσεις τη Τετάρτη 5 Ιουνίου, στο CV Distiller στην Αθήνα και στο Casablanca Social Club στη Θεσσαλονίκη, έγινε η επίσημη παρουσίαση του Arran 2006 bottled for Greek Whisky Association.

Τον συντονισμό της εκδήλωσης ανέλαβε ο Θοδωρής Σπυρόπουλος στην Αθήνα και ο Αλέξανδρος Σουρμπάτης στη Θεσσαλονίκη.

Το Arran είναι το νοτιότερο νησί της Σκωτίας και βρίσκεται βαθιά στον κόλπο του Clyde. Η ιστορία του ουίσκι στο Arran είναι πολύ παλιά, αλλά τα τελευταία 150 χρόνια δεν λειτουργούσε κανένα αποστακτήριο. Μόλις to 1995 χτίστηκε το αποστακτήριο Isle of Arran και σε αυτό το αποστακτήριο ήταν αφιερωμένη η εκδήλωση.

Το Arran 2006 specially selected and bottled for Greek Whisky Association

Η απόσταξη αυτού του single malt/single cask whisky έγινε στις 26 Ιουλίου του 2006 και η εμφιάλωσή του στις 11 Απριλίου του 2019. Παλαίωσε σε βαρέλι Sherry Hogshead, έχει 54.3% και παρήχθησαν συνολικά 277 φιάλες.

Έντονες εκρήξεις φρούτων και ισχυρή παρουσία βύνης επικρατούν και σε συνδυασμό με τα στοιχεία που δίνουν τα sherry casks διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

ID ΕκδήλωσηςΔιοργάνωση : Greek Whisky Association

Πόλη : Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Ημερομηνία: 05/06/2019

Ωρα προσέλευσης: 20:00