Whisk(e)y & Beer – A Love Affair από το Tasters Club

Αν μπορούμε να δώσουμε έναν ορισμό για το ουίσκι θα λέγαμε ότι ένα αλεσμένο σιτηρό, μετατρέπεται μετά από ζύμωση σε μπίρα, την οποία αποστάζουμε και το αλκοολούχο ποτό που παράγεται, παλαιώνει σε ξύλινα βαρέλια, για να πάρουμε το τελικό προϊόν. Αυτή η κοινή πορεία τους μέχρι ενός σημείου και οι κοινές πρώτες ύλες, τους προσδίδει μια συγγένεια. Σε αρκετές περιπτώσεις τα δύο ποτά αποτελούν ένα ιδανικό pairing, όπως το θρυλικό “The Boilermaker” (σαν το δικό μας “Υποβρύχιο”), που στα τέλη του 19ου αιώνα το εμπνεύστηκαν βιομηχανικοί εργάτες για να ξεδιψούν δυνατά μετά από μια σκληρή μέρα δουλειάς σε μηχανουργεία ατμομηχανών.

Τα ξύλινα βαρέλια αποτελούν άλλο ένα κοινό σημείο, αφού για αιώνες και η μπίρα ζυμώνονταν και αποθηκεύονταν σε αυτά, μέχρι να αντικατασταθούν από το ατσάλι και το αλουμίνιο. Την τελευταία δεκαετία όμως πολλοί ζυθοποιοί επανέφεραν τα δρύινα βαρέλια κυρίως από ουίσκι στη διαδικασία παραγωγής, όχι ως αποθηκευτικούς χώρους, αλλά ως ένα τρόπο να κάνουν τη μπίρα τους πιο πολύπλοκη. Οι barrel aged μπίρες ενέπνευσαν και την απέναντι μεριά όμως, ώστε οι παραγωγοί ουίσκι να πειραματιστούν με εμφιαλώσεις που έχουν περάσει για ένα finish από τέτοια βαρέλια. Στην Tasting Day #50 θα έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε 6 τέτοια whiskies συνοδευόμενα από 3 μουκάλια με αντίστοιχες μπίρες αυτών των finish.

Θα δοκιμάσουμε:

Ale Cask Finish
Grant’s Cask Editions – Ale Cask Finish 40%
Teeling Whiskey – Amber Ale Cask 46%
μαζί με Septem Pale Ale

IPA Cask Finish
Jameson Caskmates – IPA Edition 40%
Glenfiddich IPA Experiment 43%
μαζί με Septem 8η μέρα

Stout Cask Finish
Jameson Caskmates – Stout Edition 40%
Teeling Whiskey – Stout Cask 46%
μαζί με Septem Kleos

Την παρουσίαση θα κάνουν ο Κυριάκος Πιερράκος και ο Γιάννης ΜηλιώνηςΜαζί μας καλεσμένοι από όλες τις εταιρίες, για να συζητήσουμε μαζί τους το ενδιαφέρον project, beer cask finish.

Το event θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 18 Απριλίου μέσω της πλατφόρμας ZOOM.