ROBERT BURNS NIGHT 2023 by THE TASTERS CLUB

Robert Burns Night

Γνωστός στη μεσαιωνική κέλτικη κουλτούρα ως αφηγητής, στιχουργός και συνθέτης, η λέξη «Βάρδος» έχει γίνει συνώνυμη με τους μεγαλύτερους ποιητές του κόσμου.

Ωστόσο, λίγοι είναι τόσο φημισμένοι όσο ο «Εθνικός Βάρδος» της Σκωτίας, ο Robert Burns (1759-1796), στον οποίο αποτίουν φόρο τιμής στις 25 Ιανουαρίου κάθε έτους. Στο επίκεντρο της γιορτής βρίσκεται το Burns Supper ή Burns Night, ένα παραδοσιακό σκωτσέζικο δείπνο που συνήθως συνοδεύεται από ομιλίες, ποίηση του Burns και πολυάριθμες προπόσεις συνοδευόμενες από δράμια whisky.

Για 8η συνεχόμενη χρονιά το The Tasters Club τιμά αυτή την όμορφη παράδοση διοργανώνοντας μια εορταστική Tasting Day για τον ποιητή και το whisky.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο site του The Tasters Club, στο παρακάτω link.

Το The Tasters Club συμπληρώνει φέτος 10 χρόνια από την ίδρυσή του.