Athens Rum & Whisky Festival 2019

Το Greek Whisky Association θα συμμετέχει στο διήμερο γιορτής για το ουίσκι που θα πραγματοποιηθεί 21 και 22 Σεπτεμβρίου στο ξενοδοχείο Hilton Athens.

Δύο από τα δημοφιλέστερα αποστάγματα, το ρούμι και το ουίσκι, μπαίνουν στο μικροσκόπιο και για δύο μέρες μας ξεδιπλώνουν τις κατηγορίες, την βαθιά τους ιστορία και κληρονομιά, την μοναδικότητα αλλά και τον τρόπο ανάμειξης και απόλαυσής τους, μέσα από ένα πρωτοποριακό Φεστιβάλ.

Το Athens Rum & Whisky Festival, διοργανώνεται στις 21 &22 Σεπτεμβρίου από το Baba Au Rum (“World’s 50 Best Bars”) και την ελληνική ομάδα του Difford’s Guide (“Best Cocktail Writing Publication in the World”). Mέσα από τις πολλές του δράσεις παρακινεί κοινό και επαγγελματίες να εντρυφήσουν επιπλέον στις αγαπημένες τους κατηγορίες αποσταγμάτων, με έναν τρόπο σύγχρονο, πρωτοπόρο και fun.

Στα πλαίσια του Athens Rum & Whisky Festival, τη Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί η επίσημη παρουσίαση της δεύτερης εμφιάλωσης του Greek Whisky Association Kilchoman Single Cask Madeira Finish #183/2012 specially selected and exclusively bottled for the Greek Whisky Association.

Επίσης στην διάρκεια του Φεστιβάλ:

•             Δοκιμάστε διαφορετικά brand σε ρούμι και ουίσκι στο βασικό κομμάτι του Φεστιβάλ.

•             Εξερευνήστε σπάνιες ετικέτες στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Ultra Premium Lounge, στο οποίο θα σερβίρονται premium και super premium ετικέτες σε ρούμι και ουίσκι. (Απαιτείται ξεχωριστό εισιτήριο)

εκεί θα υπάρχουν και οι δύο εμφιαλώσεις του G.W.A για γευστική δοκιμή

•             Μάθετε να φτιάχνετε διάσημα classic cocktail υπό την καθοδήγηση επαγγελματιών μέσω της πλατφόρμας του Fun Cocktail Making.

•             Στον εξωτερικό χώρο του Hilton Athens, δίπλα στην εντυπωσιακή πισίνα, στήνεται για 2 ημέρες, ένα μεγάλο pop up bar το οποίο θα λειτουργεί από την ομάδα του Baba Au Rum και θα σερβίρει πρωτότυπα cocktail με βάση το ρούμι και το ουίσκι, σε όλη την διάρκεια του διημέρου. Το pop up bar, μπορείτε να επισκεφθείτε ανεξάρτητα από το υπόλοιπο Φεστιβάλ.

•             Παρακολουθήστε σεμινάρια και συμμετέχετε σε γευσιγνωσίες που έχουν διαφοροποιηθεί ώστε να καλύπτουν κάθε επίπεδο.

•             Συνομιλήστε με τους πλέον ειδικούς για το ρούμι, το ουίσκι, και τις κατηγορίες τους.

•             Ολοκληρώστε την γευστική σας δοκιμή και την συνολική σας εμπειρία μαθαίνοντας και συνδυάζοντας το αγαπημένο σας απόσταγμα με πούρο και σοκολάτα.

•             Αποχωρώντας, μπορείτε να αγοράσετε το ρούμι ή το ουίσκι της προτίμησής σας από τον χώρο του Πωλητηρίου

Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες μπείτε στο www.diffordsguide.com

Λεπτομέρειες για το Φεστιβάλ:

Σάββατο και Κυριακή, 21 & 22 Σεπτεμβρίου 2019, 14:00-22:00

Hilton Athens: Αίθουσες Thalia, Λεωφ. Βας. Σοφίας 46, 11528, Αθήνα

Πληροφορίες εισιτηρίων:

Μονοήμερο εισιτήριο Γενικής εισόδου: 15 ευρώ (περιλαμβάνει 1 cocktail)

Διήμερο εισιτήριο Γενικής εισόδου: 20 ευρώ (περιλαμβάνει 2 cocktail)

Premium εισιτήριο για μία ημέρα: 30 ευρώ (περιλαμβάνει εισιτήριο γενικής εισόδου, είσοδο στο Premium Lounge με 5 κουπόνια γευσιγνωσίας για τις premium ετικέτες και 1 cocktail)

Premium εισιτήριο για μία ημέρα, για δύο άτομα: 50 ευρώ (περιλαμβάνει 2 εισιτήρια γενικής εισόδου, 2 εισόδους για το Premium Lounge με 6 κουπόνια γευσιγνωσίας για τις premium ετικέτες και 2 cocktail)

Προπώληση μέσω του viva.gr